Zorlu Lekeler Halılar Neden Çıkar

Zorlu Lekeler Halılar Neden Çıkar?

Halıdan leke çıkarma çoğunlukla başarısız şekilde sonuçlanan bir işlemdir. Özellikle evlerde kullanılan halılar hem dekorasyon açısından avantaj sağlar hem de ısı ve ses yalıtımı konusunda başarılıdır. Halı olmayan evler çıplak bir görüntüye sahiptir. Bu sebeple hemen her evde halı kullanılır.

Hangi Lekeler Halıdan Çıkmaz?

Farklı özelliklere sahip olacak şekilde üretilen halılar yaşam alanlarının en sevilen öğeleri arasında geldikleri için kirlenmeye oldukça müsaittirler. Özellikle mutfak ya da yemek odası gibi alanlarda kullanılan halıların üzerinde yemek lekeleri görülmesi muhtemeldir. Halılara dökülen bazı yemekler kolaylıkla temizlenebilir. Fakat yemek lekeleri de dahil olmak üzere bazı lekelerin halıdan çıkması oldukça zordur. Örneğin kahve, oje, mürekkep gibi lekelerin halıdan çıkmasının neredeyse imkansız olduğu bilinir.

Oje, Kan Lekesi, Küf ve Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Oje, kan lekesi, küf ya da kahve lekesi gibi meydana gelebilecek herhangi bir leke için halınızı temizlemek istiyorsanız izleyebileceğiniz bazı yollar bulunuyor. Eğer leke meydana geldiği an bunu fark ettiyseniz dökülen ya da bulaşan ürünü kuru bir peçete yardımıyla almaya çalışmalısınız. Fakat bu esnada lekeyi daha fazla yaymamaya özen göstermelisiniz. Daha sonra halının rengini ağartmayacak fakat lekenin çıkmasına yardımcı olacak bir ürün yardımıyla temizleyerek çıkartmaya çalışabilirsiniz.

Halıdan zorlu lekeleri çıkarma için kullanılan doğal ürünler de bulunur. Bunların başında karbonat gelir. Özellikle kan lekesini çıkarmak için karbonat kullanabilirsiniz.

Evde Çıkmayan Lekeler Halınızı Kullanılamaz Hale Getirmesin!

Beğenerek aldığınız ve evinizin dekorasyonuna katkıda bulunan halılarınızın zorlu lekelerden kurtarılması çoğunlukla evde gerçekleşebilecek bir işlem değildir. Bu durumda halı yıkama hizmetinden faydalanmanız önerilir. Halı yıkama için kullanılan doğal ve kimyasal farklı ürünler bulunsa da özellikle zorlu lekeler temizlemeye çalıştıkça daha çok dağılan ve tamamen ortadan kaldırmanın neredeyse imkansız olduğu lekelerdir.

Profesyonel halı yıkama hizmeti halınızda var olan lekelerin tamamen giderilmesini sağlar. Amatör yöntemler ile değil profesyonel temizlik yöntemleri ile halıların eskisinden daha temiz hale gelmesine yardımcıdır. Halınız lekelendiği için dekorasyon ürünü olmaktan çıkıyor ve kullanılamayacak hale geliyorsa yapmanız gereken profesyonel halı yıkama hizmetinden faydalanmak olmalıdır.